INFO

Witamy wszystkich pasjonatów wędkarstwa i miłośników przyrody.

Pasja i marzenia o…raju dla wędkarza a potem – 3 lata starań i przygotowań żeby Jezioro Smolno przyciągało i czarowało wędkarzy a w szczególności pasjonatów połowu karpia. Ideą naszą było stworzenie ekskluzywnego łowiska, które w pełni zachowa swój naturalny klimat i dzikość przyrody. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Smolno jest jeziorem, które zyskało swoich licznych fanów 😊.  Karpiarze kochają to urokliwe miejsce, które umożliwia im łączyć pasję i jednocześnie obcować z piękną naturą w oderwaniu od „przywilejów” miejskiego życia i jego szybkiego tempa. Pięć komfortowych pomostów z wyposażonymi we wszystko, co potrzebne wędkarzowi na zasiadce namiotami, parking, duża wiata, miejsce na rozpalenie ogniska, toaleta.

Motywowani sukcesem Smolno, podjęliśmy nowe wyzwanie!!  – MISSISIPI – ponad 3 km wody, ciąg połączonych ze sobą dwóch jezior: Studnica i Studniczka. Urzekający akwen położony w lesie. Urozmaicona zatokami i skarpami linia brzegowa, czysta, dzika woda i nieskazitelna natura to atuty tego ślicznie położonego jeziora. W sumie 10 stanowisk na dwóch jeziorach, każde z możliwością rozstawienia namiotu na brzegu. Dojazd samochodem bezpośrednio do 5 stanowisk a do 5 kolejnych przeprawa wodą. Parking w odległości ok.300-400m.

Obydwa polodowcowe akweny pogrążone w ciszy, otoczone zwartym kompleksem lasów, pozwalają w pełni oddać się pasji wędkarskiej i co istotniejsze, zresetować umysł i zrelaksować się. Ryby są dzikie i …naprawdę waleczne co pozwala na przeżycie wspaniałych emocji wędkarskich a oba jeziora to miejsca…jak z pocztówki!

Z wędkarskimi pozdrowieniami:
Ewa i Robert Białek

Informacje dotyczące Jeziora Smolno:
– lokalizacja:
Jezioro położone na terenie województwa zachodnio-pomorskiego, w gminie Wałcz, na Równinie Wałeckiej pomiędzy Szwecją a Zdbicami,  na szerokości geograficznej 53º20’45.15”N, długości geogr. 16º30’33.70”E i na wysokości 111,6 m n.p.m. Znajduje się w dorzeczu rzeki  Zdbica poprzez, którą łączy się z jeziorem Zdbice.
– orientacyjne dane zbiornika:
Pojemność zbiornika: – ok. 750 tys. m3
Powierzchnia jeziora – ok. 17,0 ha
Maksymalna głębokość -11 m
Średnia głębokość – 4,9 m
Jezioro Smolne to zbiornik rynnowo- wytopiskowy, o średnio rozwiniętej linii brzegowej. Jezioro ma kształt nerkowaty, podłużny o przebiegu południkowym.  Od strony zachodniej stromy  brzeg  – skarpy porośnięte  lasem , od strony południowej – teren podmokło – bagienny. Od strony  północnej połączone nikłym ciekiem wodnym (tzw. Przesmyk Śmierci)  z jeziorem Zdbiczno. Jezioro Smolne jest jeziorem szczytowym i dopływami są wyłącznie niewielkie cieki śródleśne, w większej części o okresowym zasilaniu jeziora w czasie obfitych opadów.

Atrakcje turystyczne w pobliżu:
– Przesmyk Śmierci:
wzdłuż jeziora biegnie linia umocnień Wału Pomorskiego. Liczne bunkry byłych umocnień Wału Pomorskiego.  W ostatnich tygodniach II wojny światowej rozegrała się tu jedna z najkrwawszych bitew o przełamanie Wału Pomorskiego. Sam „Przesmyk śmierci” to około 200 -tu metrowy pas ziemi pomiędzy jeziorami Smolno i Zdbiczno.W ostatnich tygodniach II wojny światowej rozegrała się tu jedna z najkrwawszych bitew o przełamanie Wału Pomorskiego. Przesmyk pomiędzy jeziorami stał się miejscem ostatniej walki dla ponad 300 żołnierzy polskich i radzieckich ,  którzy zginęli tu w walce o przełamanie pozycji niemieckiej. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny bunkrów.
– Skansen Bojowy,
uzbrojenia związanego z walkami o przełamanie Wału Pomorskiego w 1945, zlokalizowany w Zdbicach (gmina Wałcz).
– Park Linowy w Rudnicy jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Ma1200m długości.
– szlak rowerowy, Trasa Wałcz – Zdbice – Wałcz 46,51km;
– spływy kajakowe, rzekami: Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Płytnica

Informacje dotyczące Jeziora Missisipi:

– lokalizacja:

jezioro rynnowo-polodowcowe położone we wsi Studniczka przy drodze wojewódzkiej nr 177 w woj. zachodniopomorskim, w gminie Wierzchowo.

– długość obu jezior – 3.1 km;

– powierzchnia jezior: Studnica 24ha i Studniczka 12ha;

– szer. maksymalna -140 m;

– głębokość maksymalna – 4m;

Jezioro ma kształt podłużny o przebiegu południkowym, wizualnie przypominającym kształt rzeki. Od strony zachodnio-południowej stromy brzeg – skarpy porośnięte lasem, od strony pólnocno-wschodniej  – teren pagórkowaty, z zatokami, cyplami, porośnięty lasem. Jeziora połączone przesmykiem.